BABKY A SIVÝ VRCH

Ak vám niekto niekedy povie, že ide na Babky, tak sa nezľaknite. Neznamená to, že ide skočiť na chrbty babiek, ale znamená to, že sa chystá na turistiku do Západných Tatier. Teda ak opak nie je pravdou samozrejme. Okrem Babky, nesmie zabudnúť na najvýraznejší vrch hlavného hrebeňa Západných Tatier na ich západnom okraji – Sivý vrch.

Babky sú nenápadný kopec v Západných Tatrách. Nachádzajú sa na konci južnej rázsochy Sivého vrchu (1 805 m). Na severe susedia s vrcholom Malá kopa (1 637 m), ktorý je oddelený sedlom Babková priehyba (1 491 m.n.m) Kopec Babky sú viditeľné z celého stredného Liptova. V panoráme Západných Tatier ich však dokáže nájsť len znalec miestnych pomerov . Je to najmä tým, že vrchol sa javí ako zalesnený a stráca sa v množstve výraznejších susedov. Pre tatranských nadšencov býva jar časom, kedy ich to ťahá po dlhej zime na hory, proti sú však sezónne uzávery. Obvykle do polky júna, hlavná atrakcia široko ďaleko – hlavný hrebeň tzv. Roháčov, je uzavretý pre turistov. Preto mnohí hľadajú alternatívy a práve Babky sú vynikajúcou náhradou. Sú dostupné celoročne.
Zaujímavosť: názov je možno odvodený od skalných blokov pod vrcholom, ktoré pripomínajú tri sediace ženy, dokonca v krojoch. Celá trasa Babiek je veľmi bohatá na vápnomilné druhy kvetín, nájsť tu môžeme napríklad vzácny plesnivec alpský.

Turistika na Orave a Liptove má svoje osobité čaro. Jedným z najkrajších a najobľúbenejších vrchov Západných Tatier je Sivý vrch. Vrch sa pyšní vzácnou a mimoriadne pestrou vápnomilnou kvetenou, nachádza sa tu až 500 druhov rastlín, z ktorých niektoré nerastú nikde inde na Slovensku. Svahy Sivého vrchu sú od skorej jari do neskorého leta pokryté farebnými záhonmi. Druhé veľké lákadlo patrí do kategórie neživej prírody – v západnom hrebeni Sivého vrchu sa nachádza množstvo fascinujúcich skalných útvarov vytvárajúcich doslova skalné mesto. V jeho západnom hrebeni sa nachádzajú Radové skaly s množstvom skalných útvarov. Túra naň nepatrí medzi najnáročnejšie, no rozhodne je jednou z najkrajších, a to vďaka dych berúcim výhľadom na Liptov a Oravu. Sivý vrch je typický svojím skalnatým vrcholom, ktorý je dobre rozpoznateľný či už z oravskej alebo liptovskej strany. Skúseným turistom bude Sivý vrch pripomínať Veľký Rozsutec či Veľký Choč. Majestátne vápencové skaliská popretkávané prekrásnou flórou.

Trasa: Túra začína v Bobroveckej vápenici a stupákom priamo hore cez les vedie na zvážnicu, ktorá vedie až na chatu Červenec. Predtým je však na ceste ešte rázcestie, kde sa odbočuje na Babky.

Turistická mapa.