BEŠEŇOVSKÉ TRAVERTÍNY

Jazykové okienko: talianske slovo travertino znamená travertín, čo predstavuje vápencový kameň. Takýto kameň nájdeme v obci Bešeňova, ktorá okrem známeho aquaparku Bešeňova je známa pre Bešeňovské travertíny.

Sú to prírodný výtvor, ktorý sa nachádza na Liptove, v Žilinskom kraji. Objekt bol vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku v roku 1984. Tvoria ju štyri samostatné celky Červené terasy, travertínová skalka zvaná Kaplnka, pramenný travertínový kráter nad nivou Váhu tzv. Bazén, Biele terasy s odumretým travertínom a niekoľko solitérnych minerálnych prameňov.

Prírodná pamiatka Bešeňovské travertíny sa rozprestiera na rozlohe 3,18 ha. Po kaskádach tohto úkazu neustále steká minerálna voda, ktorá im dodáva krásny lesk. Táto voda neobsahuje len uhličitan vápenatý, ale aj horčík, síru a železo. Preto sú Bešeňovské travertíny krásne farebné V minulosti sa tu ťažil žltohnedý travertinizovaný prameniť, tzv. zlatý bešeňovský travertín. Jeho vyleštené zlatožlté dosky zdobia budovu Univerzity Komenského v Bratislave, Palác národov vo švajčiarskej Ženeve ale aj v iných štátoch Európy, ako Francúzsko, Belgicko a Nemecko.

Trasa: Bešeňovské travertíny sa nachádzajú neďaleko hlavnej cesty, ktorá spája Bešeňovú s obcou Potok.