ČIERNY VÁH – CYKLOTRASA

Vieme, že Váh je najdlhšia rieka Slovenska. Počuli ste však už o Čiernom Váhu? Čierny Váh je údolná vodná nádrž na Liptove, bola vybudovaná na strednom toku rovnomennej zdrojnice Váhu v 2. polovici 20. storočia. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Prečerpávacia vodná elektráreň je svojím inštalovaným výkonom 735,16 MW najvýkonnejšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Do prevádzky bola uvedená v roku 1981.

Vodná nádrž Čierny Váh sa nachádza v krásnom prostredí, ľudí láka aj úchvatný výhľad z hornej nádrže na celý horný Liptov a panorámu Tatier. K dielu vedie niekoľko ciest, najčastejšie využívajú cestu cez Kráľovu Lehotu a Svarín. Ľudia sa zhodujú v tom, že Čierny Váh je jedným z najkrajších miest regiónu a atraktívnym turistickým cieľom.

Vodné dielo pozostáva z dvoch nádrží a spájajú ich podzemné potrubia. Má nezastupiteľnú úlohu v prípade výkyvov energie v sieti. Horná nádrž bola vybudovaná na krasovej plošine Vyšné Sokoly v nadmorskej výške
1 160 m n. m., dolná nádrž je klasická údolná nádrž v nadmorskej výške 733 m n. m. Voda sa prečerpáva z dolnej nádrže do hornej a podzemnými prívodmi prechádza cez turbíny.

V okolí Čierneho Váhu je niekoľko turistických chodníkov a značkovaných cyklotrás, ktoré návštevníkov dovedú až k hornej nádrži. Jedna pribudla koncom roka 2013 , začína sa vo Východnej, pokračuje Čiernou dolinou po zvážniciach hore k nádrži. Turisti a cyklisti musia zdolať približne šesťkilometrové tiahle stúpanie. Ľudia však volia jednoduchší spôsob ako obdivovať  panoramatický výhľad – Odvezú sa na autách alebo na motorkách. Popri nádrži sa poprechádzajú alebo využívajú hladký asfalt na korčuľovanie. Prístupová cesta je súkromná a platí na nej zákaz vjazdu pre motorové vozidlá, na čo upozorňuje dopravná značka. Druhá zákazková tabuľa je pri areáli hornej nádrže. Ľudí to neodrádza, nariadenie nerešpektujú.

Cyklotrasa: Cyklotrasa je dlhá 4.5 km a začína pri budove Štátnych lesov na Čiernom Váhu. Je to kúsok za dolnou nádržou elektrárne Čierny Váh. Vedie po násype bývalej Považskej lesnej železničky. Trasa končí pod dolinou Benkovo a plynulo nadväzuje na červenú cyklomagistrálu. Pozor, povrch trasy je šotolina, čiže nie je vhodná pre cestné bicykle. 

Turistická mapa.