DEMÄNOVSKÁ HORA

Kto ma rád pekné výhľady, nech číta ďalej! V Nízkych Tatrách okrem Chopku a Ďumbiera nájdeme Demänovskú horu s výškou 1304 m.n.m priamo nad obcou Pavčina Lehota. Túra na horu sa vyznačuje so strednou náročnosťou s úsekom strmého stúpania. Počas výstupu je čo obdivovať – pri turistických chodníkoch sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary, z ktorých sa miestami otvárajú nádherné výhľady na Liptovskú kotlinu, Západné Tatry či Chočské vrchy.

Po výstupe máte možnosť obdivovať okolitú prírodu. Na vrchole je umiestnená aj lavička so stolom, kde sa môžete rozložiť, občerstviť sa a nabrať sily. Vrchol je rozlohou široký, tvorený prevažne horskou lúkou a skalami.

Trasa sa začína na autobusovej zastávke pri autokempingu Bystrina, odkiaľ sa vydáme po žltej turistickej značke, spočiatku po okraji lesa až k strmému svahu po ktorom stúpame po serpentínovej ceste až k rázcestiu pod Demänovskou hororu. Postupujeme ďalej až na vrchol Demänovskej hory. Zostupujeme späť až na rázcestie pod Demänovskou horou. N ľavej strane nás ďalej povedie žltá turistická značka, po západnej strane rázsochy sa dostanem až do Iľanovského sedla, kde budeme pokračovať po zelených turistických značkách. Tieto nás zavedú do doliny Vyvieranie, kde nasleduje úsek prechodný len po riečisku obklopenom skalnými stenami. V zime je táto dolina uzavretá. Pokračujeme cez Demänovskú dolinu, po pravej strane rieky Demänovky sa vrátime do obce Pavčina Lehota.

Turistická mapa.