DOLINKA VYVIERANIE A PUSTÉ

Keď sa povie Demänovská dolina pravdepodobne si väčšina z nás predstaví jaskyne alebo najvyššie partie Nízkych Tatier s Ďumbierom. Dolina Vyvieranie je jednou z bočných vetiev Demänovskej doliny. Vyznačuje sa nádhernou prírodou a divokým rázom, vďaka ktorému pripomína rokliny Slovenského raja. V nižších polohách je úzka, chodník tu neraz vedie v bezprostrednej blízkosti potoka a často býva klzký a náročný na prechod. Začiatok cesty k doline treba prekonať doslova v koryte potoka, preto je potrebné si zaobstarať nepremokavú obuv.

Pusté  je veľmi vďačný vrchol a patrí ku krajinársky najatraktívnejším lokalitám v okolí Demänovskej doliny. Chodník prechádza trávnatými terasami pomedzi a popod biele vápencové skalné bralá. Celá túra je pre dospelého na pol dňa, s deťmi si rezervujte pre istotu celý. Voda sa dá pohodlne nabrať z potoka v dolinke Vyvieranie, neskôr voda už nie je.

Odporúčame vrátiť sa buď tou istou cestou, pričom dobrý bod obratu je miesto, kde chodník opúšťa potok a začne strmo stúpať do stráne, alebo je druhá možnosť: pokračovať cez Iľanovské sedlo, vrch Pusté a zostúpiť priamo k Demänovskej jaskyni slobody.

Turistická mapa.