ŽIARSKA DOLINA – BARANEC

Picture of Monika Sopóciová

Monika Sopóciová

Live active⛰🤸🏽‍♀️ YOLO🌞
autor článku

Baranec je jeden z mála Tatranských vrcholov dostupný aj v zimnom období. O výške 2 184 m. n. m. sa radí medzi najvyššie vrchy Západných Tatier. Spadá pod Žilinský kraj, konkrétne pod okres Liptovský Mikuláš. Nevzťahuje sa naň žiadna zimná turistická uzávera a preto je častou voľbou milovníkov vysokohorskej turistiky. Priamo z vrcholu Baranca je naozaj krásny výhľad na Liptov a tiež na časť hrebeňovky Roháčov, Baníkov, Tri kopy, Plačlivé a Ostrý Roháč. Hrebeňovka Roháčov je mimo zimnej uzávery atraktívnou voľbou každého skúsenejšieho turistu. Exponovaný a reťazami istený Ostrý Roháč určite zdvihne adrenalín nejedného návštevníka.

Štart trasy na Baranec:

  • parkovisko v Žiarskej doline. Na jeho vrchol sa najrýchlejšie dostanete po žltom turistickom značení cez Holý vrch. Druhá dlhšia trasa vedie z parkoviska v Žiarskej doline po modrej a zelenej turistickej značke a pretína Žiarsku chatu.

Pokiaľ si zvolíte druhú možnosť, tak práve Žiarska chata je veľmi obľúbený a rýchlo dostupný ciel pre rodiny s deťmi. Ide o ľahkú turistiku Žiarskou dolinou, na konci ktorej vám chata celoročne ponúka občerstvenie a možnosť posedenia na veľkej terase. Prechádzkovým tempom sa dá zvládnuť za menej ako dve hodiny. Táto trasa je v zime populárna aj ako skialpinistický cieľ. Umožňuje totiž pokračovať na pásových lyžiach až do Smutného, či Žiarskeho sedla. Ako odmenou, vám bude malebné zlyžovanie vo voľnom teréne. Pri tomto športe ako aj každej inej zimnej turistike však netreba zabúdať na potrebné vybavenie. Turistické mačky sú minimálnou a vždy povinnou súčasťou každej výpravy.

 

.
Previous slide
Next slide

Pokiaľ si zvolíte trasu na Baranec po žltom turistickom značení, cesta bude viesť cez Holý vrch. Tento je často koncovým cieľom pre viacero turistov, nakoľko výstup nie je až tak veľmi náročný. Na Holý vrch sa dostanete za maximálne 2,5 hodiny ale zdatní turisti to zvládnu aj v rýchlejšom tempe. Tí čo sa nezľaknú výzvy, budú určite pokračovať ďalej po žltej turistickej značke až na samotný vrchol Baranca. Treba ale rátať s tým, že ďalší úsek výstupu vám zaberie približne hodinu a pol. Z Baranca je však za predpokladu pekného počasia, krásny kruhový výhľad na všetky svetové strany. Turistika na Baranec sa radí medzi náročnejšiu v podstate celodennú túru a teda výstupom sa človek aj patrične zapotí. Pri schádzaní nezabudnite na turistické paličky, ktoré sú pri strmších úsekoch veľkým pomocníkom. Ako zostupovú cestu si viete zvoliť buď opätovne trasu cez Holý vrch až na parkovisko v Žiarskej doline, alebo tú dlhšiu verziu cez Žiarske sedlo a Žiarsku chatu.

FAKTY

BARANEC (2184 m.n.m.)

  • tretí najvyšší vrch Západných Tatier
  • dlžka trasy: 17 km
  • trvanie: 7,5 hodín 
  • trasa: Žiarska dolina, ústie (parkovisko) – Žiarska chata – rázc. pod Homôľkou – Žiarske sedlo – Smrek – sedlo Jamina – Baranec – Holý vrch – Žiarska dolina, ústie
  • Reštauračné zariadenia:  Salaš Žiar,  Žiarska chata
  • Zaujímavosti na trase: Medvedia štolňa
  • náročnosť 
4/5
Facebook
LinkedIn