LIPTOVSKÁ TEPLIČKA

Pri vstupe do obce Vás víta drevený pamätník SNP – partizánska obec Liptovská Teplička. Taktiež sa tu nachádza kaplnka sv. Jána Nepomuckého či vysunuté pracovisko NAPANT s malou expozíciou o krajine a Považskej lesnej železnici. Obec pre milovníkov mliečnych výrobkov ponúka BIO farmu, kde si po dohode môžete pozrieť výrobu syra, bryndze, syrových výrobkov a iných produktov ale i poľnohospodársky dvor, dojáreň a samozrejme nakúpiť si teplické BIO produkty v miestnej predajni.

Obec Liptovská Teplička sa nachádza v Prešovskom kraji, na severnom úpätí Nízkych Tatier. Je to najodľahlejšia liptovská obec, ktorá je známa svojimi zemiakovými pivnicami unikátnymi svojím tvarom hrušky s hĺbkou 2-3 metre a stálou teplotou 2-6  °C. Froda či Gandalfa tu asi nestretnete, ale určite sa budete cítiť ako vo filme Pán prsteňov, keďže pivničky, ktoré sa rozliehajú za obcou, pripomínajú hobitie nory z Tolkienových fantasy príbehov. 😊

Liptovská Teplička turistom ponúka Náučný chodník, ktorý predstavuje trasu dlhú 6 km s deviatimi zástavkami. Každá z nich je venovaná inej pozoruhodnej oblasti – Národnému parku Nízke Tatry, mokradiam, lesom, Považskej lesnej železnici, rastlinstvu, živočíchom a, samozrejme, aj tradičnému životu v obci. Začiatok chodníka nájdete pri budove starej požiarnej zbrojnice v strede obce. Na trase narazíte na 9 informačných panelov, ktoré obsahujú zaujímavosti z histórie Liptovskej Tepličky, fakty o chránenom území Nízkych Tatier, informácie o vodnom dedičstve (okolie Liptovskej Tepličky je totiž bohaté na zdroje kvalitnej pitnej vody) či o živočíchoch, s ktorými sa v okolí môžete stretnúť.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorú obec ponúka sú terasovité polia, ktoré vznikli oraním do svahu a navršovaním skál, ktoré sa vyberali ako nežiaduce z pôdy. Jeden úzky pás mal viacerých majiteľov. Využívali sa na pestovanie zemiakov, obilnín a vyhotovenie sena. Neskorým príchodom združstevňovania a vôľou obyvateľov nedošlo k rozoraniu medzí. Dodnes tak môžeme obdivovať pásy políčok siahajúcich k oblohe ,,schody do neba.“

Okrem obdivovania prírody v Liptovskej Tepličke, sa môžete zúčastniť rôznych zaujímavých podujatí, ktoré obec v priebehu roka organizuje. Všetky udalosti si môžete pozrieť TU a turistické trasy viete pozrieť na turistickej mape.