LIPTOVSKÝ HRAD

Ak by vás niekedy napadlo, že by ste chceli ísť na hrad, ktorý je najvyššie položený na celom Slovensku, ale aj v celej Európe, tak Liptovský hrad je to čo hľadáte. Tento hrad je totiž vo výške 999 m. n. m. V zákutiach internetu sa stretnete aj s výškou 993 m.n.m. či 1001 m.n.m. To asi ale záleží pod akým uhľom sa naňho pozeráte. Inak je nazývaný aj Sielnický hrad či Liptovský starý hrad. Bol postavený približne v polovici 13. storočia a kedysi bol významným pohraničným hradom pri diaľkovej ceste medzi Liptovom a Oravou.

Nachádza nad obcou Kalameny a návštevníkom ponúka úžasný výhľad na Liptovskú Maru, Liptov, Liptovský Mikuláš,  Nízke Tatry, alebo aj na Veľký Choč. K zrúcanine Liptovského hradu sa dá dostať dvomi cestami z obce Kalameny alebo z obce Bukovina. Odporúča sa skôr cesta z obce Kalameny.

Celý areál hradu je verejne prístupný. Vedie sem červeno-značkovaný turistický chodník Vlachy– Havránok – Bukovina– Sedlo pod Kráľovou (773 m n. m.) a tiež žlto-značkovaný turistický chodník Kalameny– Sedlo pod Kráľovou a ďalej do sedla Poľana (845 m n. m.). . Žltý turistický chodník začína pri kostole sv. Petra a Pavla a zavedie vás aj k vrtu a jazierku s termálnou minerálnou vodou.

Túra sa dá zvládnuť do 2 hodín tam a naspäť s menšími deťmi do 3 hodín.

Turistická mapa