MNÍCH NAD RUŽOMBERKOM

Na to aby ste sa stretli s Mníchom, nemusíte ísť do kostola. Môžete zvoliť inú alternatívu ako napríklad výlet do Ružomberka, kde sa na vrchu Mních môžete kochať výhľadom na mesto. Tento trávnatý vrchol je vhodný na nenáročnú prechádzku plnú výhľadov doširoka. Východiskom je obec Martinček, kde sa nachádza gotický Kostol sv. Martina. Ide o jednu z najstarších stavieb na Liptove, vnútri sa našli maľby z 12. storočia. Od kostolíka stúpame na kopec Mních za pomoci domáceho značenia. Samotný Mních je archeologickou lokalitou. Ponúka výhľady na masív kopca Čebrať, Západné Tatry aj Veľkú Fatru.

Vrchol Mních sa nachádza v západnej časti Liptovskej kotliny, severne od Ružomberka, tiahne sa pozdĺž pravého brehu Váhu vápencovo – dolomitický hrebeň. Táto jeho vlastnosť ho predurčila už v praveku k osídleniu, a to nielen na jeho povrchu, ale aj v jeho útrobách. Je nepochybné, že svoj názov dostal oveľa neskôr a odvodzoval ho od pôsobenia mníchov v tejto časti kotliny. Od čias veľkomoravských tu niekoľko storočí pôsobili pustovnícki mnísi, benediktíni.

Nevysoký, zato nápadný masív Mnícha stojí za povšimnutie hneď zaujímavou polohou. Stojí osamotene, odsunutý od okolitých pohorí. Uzatvára Liptovskú kotlinu na západe a dovtedy takmer priamo tečúci Váh sa od tohto miesta začína skrúcať pomedzi kopce Veľkej a Malej Fatry. Osamotený Mních je okrem toho zaujímavý aj z iných hľadísk. Južné svahy sú strmé, takmer kolmé, severné a západné spadajú do kotlinky medzi Predným Chočom a Čebraťom miernejšie. Okrem toho, že južné svahy sú strmé a kolmé tak aj sú pokryté hustým borovicovým lesom, západné sú lúčnaté, len s malými ostrovmi zmiešaného lesa. Na svoje si na Mníchu prídu botanici aj geológovia.

Mních, ktorý sa týči v výške 657 m n. m. je dolomitový horský masív obklopený z východu obcami Lisková a Martinček, z juhu a západu mestom Ružomberok, zo severu obcou Likavka. Vrch Mních poskytuje ľahko dostupný vyhliadkový bod. Nachádza sa severovýchodne od centra Ružomberka. Patrí do pohoria Chočské vrchy. Od centra Ružomberka je vzdialený 1 km (vzdušnou čiarou). Vrchol je z juhu porastený stromami a zo severu ho tvoria lúky a miestami stromy. Výhľad z neho je na sever a z časti na západ a východ. Je viditeľný z Liptovskej kotliny. Z vrcholu (západného) je vidieť najmä obec Likavka, mesto Ružomberok a Chočské vrchy. Z východného vrcholu v masíve Mnícha a z vyhliadky, ktorý je vzdialený necelý kilometer, je výhľad na obec Martinček, Chočské vrchy, Liptovskú kotlinu a časť Západných a Nízkych Tatier. Na vrchole masívu sa nachádzali 4 hradiská lužickej kultúry, pričom najväčšie malo rozlohu 10 ha. Hradisko bola podľa všetkého využívané len v čase priameho ohrozenia. Z hradísk pochádzajú viaceré nálezy, podobne ako keramické fragmenty z Liskovskej jaskyne.

Atrakcia: každoročne vo februári sa organizuje fašiangový výstup na vrch Mních. Týmto spôsobom sa ľudia prídu rozlúčiť s fašiangami. Viac informácií sa dozviete TU.

Trasa: dá sa naň dostať po neznačených chodníkoch a poľnej ceste z centra Ružomberka, Likavky, Martinčeka a Liskovej. Najjednoduchšie sa naň dá dostať z obce Likavka, kde z ulice Československej armády, od kríža, vedie pomedzi domy na vrchol poľná cesta.

Turistická mapa.