SEDEM KOSTOLOV

V miestnej časti Studničná, v obci Komjatná sa nachádza skalné mesto s názvom Sedem kostolov. Vysoké bralá zaujímavých tvarov sa svojím pôvabom vyrovnajú i omnoho známejším lokalitám podobného charakteru, ako sú napr. Súľovské skaly, rozkladajú sa však na omnoho menšej ploche. Zo Siedmych kostolov sa naskytá veľmi pekný, ikeď nie príliš ďaleký výhľad. Skalnaté mestečko možno navštíviť v každom ročnom období. Najvhodnejším časom sú však jarné mesiace, počas ktorých rozkvitá tunajšia vzácna vápencová flóra.

Vhodné podmienky na osídlenie si uvedomovali už ľudia v praveku, čoho dôkazom sú archeologické nálezy zbraní a nástrojov z rozhrania mladšej doby bronzovej a halštatskej. Práve z tohto dôvodu sa samotná obec Komjatná preslávila hromadným nálezom bronzových zbraní, ktoré objavili v rokoch 1931 – 1945. Najznámejší je poklad 11 bronzových mečov, ktoré majú veľmi zaujímavé, umelecký hodnotné rukoväte. Podstatná časť bronzového pokladu je vystavená v Liptovskom múzeu v Ružomberku. V 13. storočí tu stál prícestný hostinec, tzv. komňata, ktorý dal názov postupne vznikajúcej obci – Komjatná.

Skalnaté mestečko Sedem kostolov. Skutočná zaujímavosť a prírodným klenotom Komjatnej. V osade Studničná, kde sa uprostred osady, v tesnom a priamom susedstve asi 50 domov, čnejú na rozlohe 4,5 hektára, vežovité vápencové bralá vysoké 30 – 80 metrov. Toto čarovné miesto možno navštíviť v každom ročnom období. Najvhodnejším časom sú však jarné mesiace, počas ktorých rozkvitá tunajšia vzácna vápencová flóra. Jesenný čas je v obci taktiež magický kvôli smrekovcom a listnáčom , ktoré rastú na skalách, sfarbia do zlato-červena a spolu s bielosivým skalným masívom, dotvoria obdivuhodné prírodné akvarely .Z vrcholu sú pekné výhľady na okolité kopce Šípskej Fatry, na Malú Fatru s dominantným Veľkým Rozsutcom či stohom alebo Chočské vrchy. Tip: najkrajšie pohľady na skaly sú z východnej a južnej strany.

Trasa: Do Studničnej je prístup veľmi dobre značený. Na ceste z Ružomberka do Dolného Kubína, je tesne pod vrcholom horského stúpania na Brestovú prehľadne vyznačená odbočka. Asi po dvoch­ kilometroch prudšieho stúpania a potom strmého zjazdu zastavíte na malom parkovisku pri zástavke autobusu MHD a ocitnete sa tesne pod bralami Studničnej.

Turistická mapa.