SINÁ A BÔRY

Obec Dúbrava v okrese Liptovský Mikuláš je učupená pod vrchom Chabenec na severnej strane Nízkych Tatier. V minulosti ju preslávila banícka činnosť, ktorej stopy dodnes uvidíte v Dúbravskej doline. Dnes je vyhľadávaným centrom cestovného ruchu umožňujúcim nízkotatranskú turistiku, kde sa turisti môžu kochať na vrcholoch: Siná a Bôry.
Siná a Bôry sú bezpochyby prírodným klenotom Demänovskej doliny. Hrebeň Bôrov a Sinej a ťahá na sever od vrcholu Poľana a ohraničuje Demänovskú dolinu zo západnej strany. Siná predstavuje predsunutý vápencový masív, ktorý sa týči nad Liptovom a poskytuje krásne výhľady na Liptovskú Maru, oproti stojace Západné Tatry či Veľký Choč. Vrchol Bôr má odlišný charakter, je bližší centrálnemu nízkotatranskému hrebeňu a chodník naň vedie pásmom kosodreviny a alpínskych lúk. Nie je tu núdza o stretnutia s kamzíkmi, ktoré tvoria záložnú populáciu kamzíka tatranského vrchovského. Kvôli ich ochrane je chodník uzavretý od 1. novembra do 30. júna.

SINÁ

Nízkotatranský vrchol Siná s nadmorskou výškou 1560 m.n.m. sa nachádza na rázsoche, ktorá vybieha zo severnej strany hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. Je najvyššie položeným bodom Národnej prírodnej rezervácie Demänovská dolina. Práve vďaka tomu je to miesto, ktoré má skvelý výhľad na Veľkú a Malú Fatru, Vysoké Tatry či Oravské Beskydy. Netradičné pohľady na malebnú krajinku sem každoročne prilákajú tisícky turistov. Siná sa radí do skupiny málo známych vrchov, napriek tomu je priraďovaná k najkrajším končiarom pohoria Nízke Tatry. Na vrchole sa nachádza kríž a schránka s vrcholovou knihou.                         

BÔRY

Bôr je žulový vrch nachádzajúci sa v Ďumbierskej časti Nízkych Tatier a dosahujúci výšku nadmorskú výšku 1887 m.n.m. Je súčasťou rázsochy vybiehajúcej z hrebeňa Nízkych Tatier smerom na sever, začínajúcej vrchom Poľana a končiacej vrchom Siná. Tiahne sa v severnej rázsoche Poľany v hlavnom nízkotatranskom hrebeni. Vrch má 3 vrcholy, všetky patria k najlepším výhľadovým bodom pohoria. Všetky tri vrcholy Bôrov sú hôľne s roztrúsenými žulovými skalami. Hrebeň na obe strany spadá strmými svahmi, ktoré modeloval zo západu ľadovec Krížskej doliny a z východu ľadovec Demänovskej doliny.  Môžu sa pochváliť kruhovým výhľadom, najmä na vrcholy okolo Demänovskej doliny a na Liptovskú kotlinu. Pri prechode vrchom je možné stretnúť kamzíka vrchovského.

Trasa: Od parkoviska pri Demänovskej jaskyni slobody (860 m) sa vydáme po zelenej turistickej značke (5426) hore Demänovskou dolinou na rázcestie pod Repiskami (831 m). Na mieste vetvenia hlavnej doliny odbočuje doprava žlto značkovaný turistický chodník (8619), ktorý vedie hore dolinou Radová. Dno bizarnej doliny s početnými skalnými útvarmi má krátke úseky stupňovitého riečiska s vymletými tzv. krútňavovými hrncami. V závere doliny je trasa výstupu strmšia. Po chodníku vystúpime do príkreho svahu, až prídeme na zalesnený plošinový chrbát, z ktorého pokračujeme cez les do sedla Sinej (1 301 m) v bočnej rázsoche Bôru.

Turistická mapa.