VAŽECKÁ JASKYŇA

Kratšia ale za to významná. Aj takto stručne by sa dala charakterizovať Važecká jaskyňa. Dĺžkou rozhodne nepatrí medzi tie dlhšie jaskyne, ale za to si drží titul najvýznamnejšia na severnom Slovensku. Od roku 1954 je prístupná verejnosti a v roku 1972 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor. Nachádza sa na západnom okraji obce Važec v doline Bieleho Váhu v priestore nazývanom Pod vŕškami. Jaskyňa je vytvorená v modrosivých vápencoch stredného triasu. Vchod do jaskyne leží vo výške 784 m.n.m., teda asi 7 m nad hladinou Bieleho Váhu. Jaskyňa pozostáva z horizontálne sa tiahnúcich chodieb a siení vytvorených bočnou eróziou riečky Biely Váh. Dôkazom toho sú riečne nánosy žulových štrkov.

Počas prehliadky, ktorá  trvá asi 25 minút, môžete obdivovať malé jazierka, snehobielu sintrovú výzdobu a zaujímavosťou je paleontologické nálezisko kosti jaskynných medveďov, ktoré obývali v minulosti jaskyňu celoročne. Známe sú bohaté nálezy kostrových pozostatkov medveďa jaskynného (ich vek bol datovaný na viac ako 40 000 až 50 000 rokov), ale našli sa tu aj kosti jaskynného leva a nosorožca. Kosti si môžete pozrieť v rámci prehliadky jaskyne.

Trasa: Ak cestujete autom, k jaskyni sa viete dostať z Popradu cez Svit smer Žilina, alebo z Liptovského Mikuláša smer Poprad. Parkovisko je 10 metrov od jaskyne. Autobusová a vlaková zastávka sa nachádza v obci Važec a k jaskyni sa dostanete cca za 20 minút.